Európai Szociális Alap, felső banner

Szerkeszthető weboldalak /

Helyi Fejlesztési Stratégia

Helyi Fejlesztési Stratégiánk 2014-2020.

Vezetői összefoglaló

A „Vas akarat” Helyi Fejlesztési stratégia egy olyan összetartozó, két vidéki kistérség, hálózatos együttműködése, amely közösen természeti értékeit, kulturális örökségét és turisztikai hagyományait megőrizve, azok minőségét javítva, innovációra nyitott, fenntartható társadalmi-gazdasági környezetet épít ki.  Az itt élő közösségek, a helyi értékeinek megismerését, megőrzését, s az őket követő nemzedékek számára történő továbbadását helyezik előtérbe és az idelátogató vendégeknek való átadásával, azok lelki és testi egészség érzetének növekedését és feltöltődését garantálják.

 A gazdasági szereplők hálózatos együttműködésével „Vas akarattal” és a közösség által definiált helyi értékekre alapozott vidékfejlesztéssel új jövedelemszerzési lehetőségek teremtése a célunk. Az integrált Fejlesztési Stratégiánk fő célja, hogy az általunk, a közösség által, helyi értékké nyilvánított, - „Mi kő Vasban” programban - a természeti és kulturális adottságok hasznosítása, valamint a helyi minőségi mezőgazdasági termékek értéknövelése.  A – „Talpig Vasban programmal” - egy minőségi, helyi és térségi érték és termék kínálat, specialitás kialakítása a közös víziónk. Célunk olyan ágazatokat összefogó termelői és együttműködési csoportok, szolgáltatási csomagok kialakításának segítése, amelyek, fenntarthatóak és elősegítik az induló és mikro-vállalkozások erősödését, valamint civil és önkormányzati szervezetek aktív részvételét a fejlesztésekben. Ezen fő célkitűzésen belül a következő fejlesztési prioritások fogalmaztuk meg:

  • „A közösség által definiált helyi értékekre alapozott közösség és gazdaságfejlesztés”
  • „ A közösség által elismert, helyi értéket előállító szervezetek hálózati alapú segítése”
  • „ Az Önkormányzati vállalkozások létrejöttének gesztorállása valamint térségmenedzsment szervezetek felállításának és animációs tevékenységének segítése ”

 Továbbá célunk a helyi erőforrások, értékek megőrzése és fejlesztése, egy fenntartható, környezettudatos és együttműködő vidéki élettér kialakítása, amely biztosítja a lakosság nyugodt életvitelét és mindent elkövet a helyi fiatalok fejlődésének és helyben tartásának érdekében. Ezen fő célkitűzésen belül a következő fejlesztési prioritások fogalmazódtak meg:

  • A térség helyi értékké nyilvánított kulturális és természeti adottságainak megőrzése és fenntartható fejlesztése az élhetőbb vidék megteremtését célozva, az őket ápoló önkormányzatok és civilek által
  • Településeink megtartó, helyben tartó erejének növelése, fiatalok megtartása, a vidéki közösségi élet minőségének javítása

Tesszük ezt együttműködésben a Vas megye minden HACS - ával, a Vas megyei Vidékfejlesztési Fórum tagjaival, az MNVH megyei referensével, régiós fejlesztési programokat gesztorálló non-profit szervezetekkel, TDM és turisztikai feladatokat ellátó Írottkő Natúrpark Egyesülettel, BÜK TDM-mel a már elfogadott Írottkő és Felső-Répcementi Programmal összhangban.

 

A HFS készítés egy új tervezési időszak, a 2014-2020 Európai Uniós fejlesztési ciklusalapozó tevékenysége helyi szinten, s az ebből a célból elkészült Fejlesztési Stratégia minden HACS, így a Kőszegi Kistérség és a Felső-Répcementi Kistérség településeinek, vállalkozóinak és civil szervezeteit tömörítő Nyugat Kapuja HACS hálózatos, közösségi tervezésen alapuló dokumentuma.

A térségre vonatkozó statisztikai adatokat aktualizáltuk, a 2013-as év KSH adatbázisa alapján, de biztos alapot teremtett a LEADER tervezési támogató felület, a statisztikai számok csoportosításával a közösségi tervezéshez. Így a jelenlegi „Vas akarat” HFS az aktuális problémákra, szükségletekre adekvát válaszokat tud adni.

A nyilvánosságot biztosítandó, az UTIRO Térségfejlesztő Egyesület honlapján közzétettük a HFS készítését elő író, IH közleményt, illetve külön felhívtuk a figyelmet a felülvizsgálatban való részvétel lehetőségére. E-mailben, telefonon, személyesen értesítettük a térség polgármestereit, körjegyzőit erről. A honlapunkon, a dokumentumtárban a „Dokumentumok” menübe folyamatosan feltöltöttük a keletkezett dokumentumokat, illetve a híreinkben tájékoztatást adtunk a felülvizsgálattal kapcsolatos eseményekről. A projektötletek gyűjtéséről a honlapunkon, a körlevelekben és a hirdetményekben továbbá a korábban regisztrált megkeresések esetében, telefonon keresztül hívtuk fel a lakosság, a leendő ügyfelek figyelmét. 4x2 tájékoztató fórumot tartottunk a HFS tervezéssel kapcsolatban (Lukácsháza, Csepreg és Bük településeken) tervezés, eredmény ismertetés és ötletgyűjtés céljából. A fórumokon, 3 helyszínen összesen 33 fő volt jelen. A projektötletek postai úton, e-mailben érkeztek be hozzánk, illetve személyes konzultációk során kerültek felvételre. Összesen 28 db projektötlet adatlap érkezett be. Ezek közül vállalkozóktól 3 db (10.7.%), civil szervezetektől 5 db (17.85%) önkormányzatoktól 20 db (71.42 %) származott.

Az elvárasaik szerinti HFS – ben, a HACS víziójában, két kiemelt értéket fogalmaztak meg a megjelentek. Úgy, mint a közösség erősítését és a helyi értékek előtérbe helyezését megfogalmazó célokat, célcsoport szerinti bontást (civil, vállalkozó, önkormányzat) tükröző prioritásokat vár el a HACS tagsága.

Lényeges elvárásként fogalmazták meg, hogy az ezekre az alapokra helyezett intézkedések száma se legyen túl nagy, maximum 2-3 db prioritásonként. A hálózatos, menedzsment jellegű fejlesztések minden szektor számára fontosak. A Fejlesztési keretösszeg előzetes felosztása, településenként, szektoronként, lakosságszám arányosan sem javasolták. Egyszerűsített eljárással meghirdetett pályázatokat látnának szívesen a tagok. Csak menedzsment szervezetek és térségi alapú fejlesztések esetén látják elvárhatónak a tételes elszámoláson nyugvó pályázati rendszer alkalmazását.

Az UTIRO Térségfejlesztő Egyesület, mint a HACS munkaszervezete, folyamatos személyi változások után, jelenleg egy fős, adminisztratív munkaerőt foglalkoztat. Az NMI részéről egy fő kulturális közfoglalkoztatott segítségével végzi a helyi érték definíciós előkészítő munkáját. Egyesületünk elnökének személye jelenti a folytonosságot és a LEADER szakmaiságot életünkben.

...

A teljes HFS az alábbi linken érhető el: http://www.utiro.hu/dokumentumok-tara/utiro-tersegfejleszto-egyesulet-helyi-fejlesztesi-strategia-2014-2020

 

 

Stratégiánk 2008-2013

Jövőkép:

„Az Egészséges utak régiójarégió egy olyan együttműködő vidéki térség, amely természeti értékeit, kulturális örökségét és turisztikai hagyományait megőrizve, minőségét javítva, innovációra nyitott, fenntartható társadalmi-gazdasági környezetet épít ki, ahol az itt élő lakosság és az idelátogató vendégek egészségét és feltöltődését garantálják.”
"A fenntartható fejlődés a folyamatos szociális jobblét elérése anélkül, hogy az ökológiai eltartóképességet meghaladó módon növekednénk. A növekedés azt jelenti, hogy nagyobbak leszünk, a fejlődés pedig azt, hogy jobbak." (Herman Daly)
„Minden terv csak annyit ér, amennyit megvalósítanak belőle.” (egy vállalkozó gondolatai)
Az „Az Egészséges utak régiója ” Helyi Vidékfejlesztési Stratégiájának elkészítésében a fenti gondolatok vezéreltek bennünket, egyrészt abban, hogy egy olyan középtávú stratégiai tervet dolgozzunk ki, amely megvalósítható, azaz fejlesztési elképzelései valós igényeken alapulnak és célkitűzések mögött elérhető eredmények találhatók. Másrészt abban, hogy a helyi gazdaság növekedése és fejlődése ne veszélyeztesse, azt a természeti kulturális értéket amire épül, valamint a helyi közösségek, kis falvak egyensúlyát.

 A prioritások és intézkedések komplex kapcsolódási rendszerét kétféle megközelítésben szemléltetjük:

1. Stratégiai prioritások mentén: a stratégia célrendszere az igényekből és problémákból meghatározott fő célok tükrében;

2. Fő stratégiai irányvonalak mentén (Leader-szerű megközelítés): A fejlesztési elképzelések egymásra épülő (innovatív és integratív) kiemelt fejlesztési témák rendszerében.

 1. Stratégiai prioritásokból kiindulva

A stratégia-alkotás első részében az igények és problémák csoportosítása után meghatároztuk a fő problémákat, majd a stratégiai célkitűzések rendszerét:
- Az „Együttműködő és fenntartható kulturális élettér hiánya”, az „Összehangolt turisztikai fejlesztések hiánya” és „Környezettudatosság hiánya” fő problémák generálták az első fő stratégiai célkitűzést:
„A helyi erőforrások, értékek megőrzése és fejlesztése, egy fenntartható, környezettudatos és együttműködő vidéki élettér kialakítása, amely biztosítja a lakosság nyugodt életvitelét és mindent elkövet a helyi fiatalok fejlődésének és letelepedésének érdekében.”, valamint a kapcsolódó prioritásokat és intézkedéseket:

I. Prioritás: Vidéki élet minőségének javítása;
II. Prioritás: A térség kulturális és természeti erejének megőrzése és fenntartható fejlesztése;
III. Prioritás: Települések vonzerejének növelése: falumegújítás és településfejlesztés.

 - A „Kulturális és természeti értékek kihasználatlansága”, a „Környezettudatosság hiánya” és „Az innováció hiánya a mezőgazdasági termék- és szolgáltatásfejlesztésekben” fő problémák alapján megfogalmazott második fő stratégiai célkitűzés:
„A turisztikai, a mezőgazdasági és a kulturális ágazat kooperatív és piacképes fejlesztésével új jövedelemszerzési lehetőségek teremtése. Az integrált vidékfejlesztésünk fő célja a természeti és kulturális adottságok hasznosításával és a helyi minőségi mezőgazdasági termékek értéknövelésével egy minőségi és versenyképes turisztikai kínálat és térségi specialitás kialakítása.”, valamint a kapcsolódó prioritásokat és intézkedéseket:

IV. Prioritás: A turizmus és idegenforgalom innovatív fejlesztése;
V. Prioritás: Gazdasági innováció (gazdaság- és vállalkozásfejlesztés);
VI. Prioritás: A mezőgazdasági ágazat versenyképességének növelése.


(1. ábra: „Egészséges Utak Régiója”, Problémafa-célfa)

 2. Kiemelt fejlesztési témákhoz kapcsolódóan (Leader-szerű megközelítés):

A stratégia alkotás második fázisában összehangoltuk a fejlesztéseket (lehetséges megoldási javaslatokat), hogy olyan komplex (integrált és multi-szektorális) fejlesztési tervet alakítsunk ki, amely a gazdasági potenciál egészének hasznosítást célozza az életminőség javítása érdekében. Ezért is lett a fő stratégiai célkitűzés harmadik eleme is hangsúlyos:
„Célunk olyan ágazatokat összefogó termelői és együttműködési csoportok (RÉGIÓK), szolgáltatási csomagok (UTAK) kialakítása, amelyek fenntarthatók és elősegítik a mikro-vállalkozások erősödést, valamint civil és önkormányzati szervezetek aktív és megtérülő részvételét a fejlesztésékben.”

A RÉGIÓK és UTAK szimbólumhoz kapcsolódóan az együttműködések során megvalósuló fejlesztések (megoldási javaslatok, projektek) a természeti és kulturális adottságok fenntartható és komplex hasznosításán keresztül a prioritásokhoz és az intézkedésekhez kapcsolva jelentősebb szinergiahatást fejtenek ki, erősítve a stratégia eredményességét, egy vonzó turisztikai és vidéki tér kialakulását.


(2. ábra: Kiemelt fejlesztési témák, „Egészséges Utak Régiója”)

Az UTAK a fenntartható vidékfejlesztés komplex szolgáltatási csomagjai:
egyrészt valóban bejárható és élvezetes kiránduló, sport, gasztronómiai és egészségügyi szolgáltatókat és településeket kötne össze, a turisták által is szabadon, igényeinek megfelelően összeállítható módon.

 Várható eredménye: A minőségi, versenyképes kínálat bővülése, az ideérkező vendégek térségben töltött idejének növekedése.
másrészt az UTAK az integrált és fenntartható vidékfejlesztés együttműködő projektjei, amelyekben a szolgáltatók (üzleti és civil) és a települések (önkormányzatok) infrastrukturális és szolgáltatási kínálatának minőségi fejlesztése és fejlődése valósul meg. Várható eredménye: a térség szereplőinek a jövedelemteremtő képességének, kapacitásának növekedése, új munkahelyek kialakulása, az életminőség javulása.