Európai Szociális Alap, felső banner

Szerkeszthető weboldalak /

LEADER támogatások, jogcímek

A célterület voltaképpen maga a LEADER pályázati kiírás, amelyből közel négyezret hirdet meg a 96 akciócsoport. A rendelet megfogalmazása szerint: egy jogcímen belül az illetékes LEADER HACS helyi vidékfejlesztési stratégiája alapján meghatározott Helyzet-Probléma-Megoldás-Eredmény (HPME).

A LEADER keretében a következő jogcímeken belül képzelhetők el a célterületek:

1/ Közösségi célú fejlesztés = a vidéki térségekben olyan közösségi célú beruházások támogatása, amelyek a helyi társadalom közös szükségleteinek kielégítését segítik elő, javítják az adott térségben élők életminőségét és hozzájárulnak az illetékes LEADER HACS LEADER tervében (továbbiakban: LEADER terv) megfogalmazott közhasznú célok megvalósításához.

2/ Vállalkozási alapú fejlesztés = a vidéki térségekben működő vagy induló vállalkozások beruházásainak,műszaki-technológiai fejlesztésének támogatása által a vállalkozói aktivitás, a versenyképesség, az innovációs képesség ösztönzése,munkahelyek megtartása és újak létrehozása, valamint a gazdasági szerkezet fejlesztése.

3/ Helyi-térségi rendezvény = a vidéki térségekben élők helyi identitástudatának erősítése, információkhoz történő hozzáférésének elősegítése a LEADER tervben megfogalmazott gazdaságfejlesztési, illetve életminőség javítási intézkedésekhez kapcsolódó rendezvények megvalósításával.

4/ Képzés = a LEADER tervben megfogalmazott, az ÚMVP III. tengelyes nem horizontális intézkedései, és a LEADER tevékenységekhez kapcsolódó oktatás, képzés megvalósítása vidéki térségben élők szakismereteinek bővítése a helyi igényeknek megfelelően.

5/ Térségen belüli együttműködés = az LEADER tervben meghatározott fejlesztési elképzelésekhez kapcsolódó,térségen belüli szakmai együttműködés ösztönzése, segítése.

6/ Térségek közötti és nemzetközi együttműködés =a LEADER tervben meghatározott fejlesztési elképzelésekhez kapcsolódó, a vidéki területek közötti, LEADER mentén szerveződött más vidéki térségek közötti és transznacionális együttműködések kialakítása,erősítése. A tagállamon belüli területek közötti együttműködés a LEADER-tengely által kiválasztott legalább egy területet érint. A transznacionális együttműködés az Európai Unión belül és az Európai Unión kívüli országok részvételével valósulhat meg, legalább két olyan tagállam részvételével, amelyek közül legalább az egyik a LEADER-tengely alapján került kiválasztásra.

7/ Tervek és tanulmányok = a LEADER HACS stratégiájának megvalósítását elősegítő, akcióterületén megvalósulószükségletfelmérések, tervek, tanulmányok, előkészítő tanulmányok elkészítése.